logo polacywniemczech

07.04.2015

Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Uzyskiwany w Niemczech przez osoby fizyczne dochód obciążany jest podatkiem dochodowym (Einkommenssteuer). Formą pobierania tego podatku jest m. in. podatek od wynagrodzenia tzw. Lohnsteuer.

W krótkim artykule nie sposób omówić wszystkich aspektów prawa podatkowego dot. podatku dochodowego, więc ograniczymy się do głównych.

Kwota wolna od podatku jest co roku różna i na rok 2015 wynosi ona 8.472 euro. Dochody do tej wysokości nie są opodatkowywane. Dopiero dochód wykraczający poza tę kwotę opodatkowywany jest podatkiem w wysokości 14%. Stawka podatku wzrasta stopniowo wraz ze wzrostem osięgniętego dochodu. Najwyższa stawka to 45% od dochodu powyżej 150 tysięcy euro. Od dochodu rocznego nieco powyżej 52 tysięcy euro należy odprowadzić podatek w wysokości 42%.

Podstawą obciążenia podatkiem jest deklaracja podatkowa (Einkommensteuererklaerung). Termin jej złożenia to 31.05. następnego roku po roku rozliczeniowym.

Inaczej niż w Polsce wysokość tego obciążenia potwierdzana jest decyzją podatkową, która Finanzamt (urząd skarbowy) wystawia na podstawie złożonej deklaracji. Dopiero ta decyzja jest wiążąca.

Zaliczki na podatek dochodowy to tzw. Lohnsteuer, który pracodawca odciąga od dochodu brutto i odprowadza do kasy skarbowej. Oprócz tego jest możliwe zarządzenie przez Finanzamt dodatkowych zaliczek, które płacić należy w wyznaczonych terminach. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy wysokość Lohnsteuer znacznie nie pokrywa całości zobowiązania podatkowego wynikającego z poprzednich deklaracji podatkowych.

 

Czytany 18189 razy

Skomentuj

Bądź na bieżąco!

Subskrybuj nasz Newsletter!Joomla Extensions powered by Joobi