logo polacywniemczech

02.04.2015

Ubezpieczenie zdrowotne pracowników najemnych pochodzących z innych krajów UE

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pracownicy najemni (na umowie o pracę) z prawie całej UE mogą dzisiaj bez specjalnych formalności przybyć do Niemiec w celach zarobkowych. Od maja 2011 roku również obywatele Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Czech i Węgier mogą podejmować pracę w Niemczech bez żadnych ograniczeń i specjalnych pozwoleń.

Każdy, kto przybywa do Niemiec w celu podjęcia pracy zarobkowej musi poszukać sobie przed jej rozpoczęciem kasę chorych. Pracodawca będzie już pierwszego dnia pytał o przynależność do jednej z kas chorych, żeby mógł przelać składki ubezpieczenia socjalnego swojego nowego pracownika. Ubezpieczenie zdrowotne rozpoczyna się najpóźniej w dniu, w którym rozpoczyna się stosunek pracy.

 

 

Formularz wyboru ubezpieczenia zdrowotnego na www.bezpieczni.de pomoże pracownikom przybywającym z Polski jak i przebywającym w Niemodpowijuż od jakiegoś czasu wybrać dla siebie i swojej rodziny odpowiednią kasę chorych i złożyć wniosek o członkowstwo.

 

Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne jest w Niemczech systemem ssoldarnym. Pracodawca i pracownik ponoszą wspólnie koszty składek ubezpieczeniowych. Od stycznia 2011 pracownik płaci 8,2 % swojego dochodu brutto na rzecz swojej kasy chorych. Jego firma opłaca dalsze 7,3 %. Do tego dochodzi w niektórych kasach chorych tzw. składka dodatkowa, którą opłaca jedynie pracownik.

 

Obcokrajowcy z krajów UE, którzy są członkami niemieckiej kasy chorych, mogą bezpłatnie współubezpieczyć swojego małżonka i dzieci. Warunkiem jest zamieszkanie tych osób na terytorium Niemiec. Dchód tych osób nie może też przekraczać 395 EUR względnie 450 EUR w przypadku zatrudnionych na tzw. minijob. Współubezpieczeni członkowie rodziny otrzymują te same świadczenia i usługi medyczne, jakie otrzymuje członek kasy chorych.

 

Ubezpieczający się ustawowo mają wybór spośród ok. 100 kas chorych. Jakie choroby są leczone i jakimi metodami regulują to przeważnie jednakowe regulacje kas chorych. W sferze serwisu i prewencji poszczególne kasy chorych mogą wiele same regulować. Z tego powodu opłaca się krytyczne spojrzenie i porównanie poszczególnych kas. Nasze doświadczenie i wiele ankiet dowodzą, że wiele dodatkowych usług proponuje swoim członkom Techniker Krankenkasse (TK).

 

Obywatele UE, którzy zostają zatrudnieni, powinni odpowiednio wcześnie przed podjęciem pracy zorientować się i zdecydować na członkowstwo w kasie chorych. W tym celu można skorzystać z formularza wyboru kasy chorych na www.bezpieczni.de.

Czytany 3271 razy Ostatnio zmieniany 18.04.2015

Skomentuj

Bądź na bieżąco!

Subskrybuj nasz Newsletter!Joomla Extensions powered by Joobi