logo polacywniemczech

03.04.2015

W Niemczech każdy musi mieć ubezpieczenie zdrowotne

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Niemczech wszyscy podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Zależnie od warunków, które się spełnia, podlega się obowiązkowemu ubezpieczeniu w ustawowej kasie chorych (Krankenkasse) lub trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia prywatnego lub ustawowego. Jeśli jest się członkiem ustawowej kasy chorych (Krankenkasse), jest możliwe bezpłatne współubezpieczenie dzieci, małżonka lub partnera (eingetragene Lebenspartnerschaft).

Obowiązkowe ubezpieczenie w ustawowej kasie chorych (Krankenkasse)

Zasadniczo wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, których dochód brutto nie przekracza rocznej granicy ubezpieczeniowej (Jahresarbeitsentgeltsgrenze) podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu w kasie chorych. Na rok 2014 granica ta wynosi 53.550 euro dochodu brutto w całym roku lub 4.462,50 euro na miesiąc. Do tego dochodu wlicza się obok comiesięcznej pensji regularne jednorazowe dodatki takie jak np. Urlaubs- czy Weihnachtsgeld.

 

Obowiązkową przynależność do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego reguluje Kodeks socjalny (Sozialgesetzbuch). Zgodnie z nim następujące grupy osób podlegają obowiązkoemu ubezpieczeniu zdrowotnemu:

- pracownicy, których miesięczny dochód przekracza 400 euro lecz nie przekracza rocznej granicy ubezpieczeniowej (Jahresarbeitsentgeltgrenze),

- uczący się zawodu (Auszubildende), studenci i praktykanci, którzy wykonują nieodpłatnie praktyczne czynności zawodowe zgodnie z wymagianiami dot. dopuszczenia do egzaminów lub studiów,

- emeryci, jeśli podlegali wcześniej temu ubezpieczeniu przez określony czas,

- pobierający zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld), zasiłek socjalny (Arbeitslosengeld II), 

- przedsiębiorcy działający w rolnictwie oraz ich wspążpracujący członkowie rodziny,

- artyści i dziennikarze,

- osoby bez prawa do innego ubezpieczenia w przypadku choroby, którzy ostatnio należeli do ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego i są takiemu przyporządkowani.

 

Nie podlegają temu ustawowemu ubezpieczeniu osoby prowadzące działalność gospodarczą, członkowie wolnych zawodów, urzędnicy, sędziowie i zawodowi żołnierze. Poza tym ubezpieczenio to nie obejmuje automatycznie pracowników, których dochód przekroczył roczną granicę ubezpieczeniową. W przypadku osób prowadzących działaność gospodarczą nie podlegają ustawowoemu ubezpieczeniu te osoby, które wykonują tę działaność jako swoją główną i przeważającą działalność zawodową. Kto prowadzi działalność w niepełnym wymiarze i równocześnie zatrundniony jest na umowę o pracę, ten podlega ubezpieczeniu z racji pracy zarobkowej na umowę o pracę.

Wszystkie te osoby nie podlegające obowiązkowi ubezpieczenia chorobowego w ustawowej kasie chorych muszą się ubezpieczyć dobrowolnie w ustawowej kasie chorych lub zawrzeć prywatną umowę ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytany 3739 razy Ostatnio zmieniany 18.04.2015

Skomentuj

Bądź na bieżąco!

Subskrybuj nasz Newsletter!Joomla Extensions powered by Joobi